יובל סמט
מנכ׳׳ל
impactlabs

יובל סמט הוא יזם חברתי-טכנולוגי שמספר שהתשוקה שלו היא בפיתוח מוצרים מחוללי שינוי. הוא הקים עם אחיו אוהד את חברת Analyzd, שנרכשה ב-2011 על ידי חברת Klarna השבדית, ובמשך 5 שנים מילא בה תפקידים שונים: בנה את Klarna בתל אביב עם יעל אלקלעי ואורי נתיב, התגורר עם משפחתו בסטוקהולם וכיהן כסמנכ״ל מוצר וכסמנכ״ל טכנולוגיות. ב-2016 חזר לישראל וביולי 2017 הקים את impactlabs - סטארטאפ שמטרתו לפתור באמצעות טכנולוגיה בעיות חברתיות משמעותיות בישראל. בנוסף, יובל שם למטרה לשפר בצורה דרמטית את איכות ניהול המוצר בישראל, ולכן משתף פעולה עם גיל הירש בהובלת תוכנית הכשרה למנהיגי מוצר ומלמד עם אדן שוחט בתוכנית Zell במרכז הבינתחומי. בין כל אלה הוא בעל ואבא, רץ ועושה פילאטיס עם כל הדודות של הצפון הישן בת"א.

על איזה מוצר את עובד כיום?

impactlabs הוא סטארטאפ חברתי טכנולוגי לפתרון בעיות משמעותיות עבור קהלים מוחלשים בחברה הישראלית. כיום יש בישראל 151,000 משפחות המובלות על ידי אם חד הורית, כ-30% מהן עניות. אנחנו פותרים עבורן בעיה משמעותית תוך שימוש אינטנסיבי ב-data mining ותקשורת ב-whatsapp. השאר עדיין חסוי.

מהו האתגר הכי משמעותי שאיתו התמודדת עם כניסתך לתפקיד?

ובכן, עדיין מתמודד. גיבוש צוות חדש סביב מטרה משותפת ויצירת פוקוס לייזרי הם תמיד אתגרים משמעותיים כשרצים על מוצר מ-0 ל-1. לא משנה כמה מוצרים וצוותים בנית בעבר, יצירת מומנטום וצוות מעולה הם אתגרים שצריך להתייחס אליהם בכבוד. כשטרזן קופץ ביער מעץ לעץ, הוא תמיד צריך לבנות את המומנטום מחדש, שרך אחרי שרך, וזה מה שאנחנו עושים כצוות כל בוקר.

לא משנה כמה מוצרים וצוותים בנית בעבר, יצירת מומנטום וצוות מעולה הם אתגרים שצריך להתייחס אליהם בכבוד

איך אתה מזהה מנהלי מוצר טובים?

גיל ואני מראיינים המון במסגרת התוכנית להכשרת מנהיגי מוצר. אנחנו מחפשים את היכולת להגדיר אסטרטגיה מוצרית ולשבור אותה לגורמים המייצרים השפעה באופן מדיד על לקוחות. אנחנו מחפשים יכולת מוכחת לייצר השראה ומוטיבציה בקרב צוות להשגת מטרה משותפת. יכולת רמת המאסטר בניהול מוצר היא בביצוע טריידאופים מורכבים - היכולת לזהות ולבחור בין אלטרנטיבות על בסיס יעדים, העדפות ומטריקות משמעותיות מבחינת החברה.

מה העובדים שלך לא יודעים עליך?

אני חולם ללמוד לנגן על גיטרה ולדבר ערבית שוטפת, נראה לי חשוב בשכונה שלנו.

מהו המוצר שאתה לא יכול בלעדיו?

אייפון, כי הוא נותן לי כוחות מיוחדים; Whiteboard, כי הוא מאפשר לי לתקשר בצורה ברורה; וסודה כי אז אני לא צמא.

שיתוף