אסף הראל
CTO
Karamba Security

אסף הוא ה-CTO ואחד מארבעת היזמים של חברת קרמבה סקיוריטי, המפתחת תוכנה המאפשרת ליצרניות הרכב למנוע מהאקרים לחדור אל הרשת הפנימית של הרכב ולשבש את פעילותו או לאיים על בטיחות הנהג והנוסעים. הוא בוגר תואר ראשון ושני במדעי המחשב מהטכניון, ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה, ומתכנת כבר יותר מ-20 שנה. את דרכו הוא התחיל כסטודנט ברפא"ל ומיקרוסופט בחיפה, משם עבר לדיון נטוורקס, שנמכרה לברודקום, ואח"כ למטאלינק שנמכרה לאינפיניון. התפקיד האחרון שלו, לפני המעבר להיות יזם, היה כראש קבוצת פיתוח בצ'ק פוינט, שם עשה את המעבר מטכנולגיות תקשורת לסייבר. את השילוב המעניין הזה הוא מביא לקרמבה סקיוריטי, שמפתחת מוצרי אבטחה לתעשיית הרכב.

מה זה אומר להיות CTO בחברת קרמבה סקיוריטי?

כ-CTO, זה אומר שאני תמיד עסוק ברעיון הבא, בטכנולוגיה חדשה ומסעירה, שיכולה להעלים בעיה קשה, בקלילות. זה אף פעם לא באמת ככה, ומה שנראה מהצד כמו פתרון פשוט ואלגנטי, הוא תוצאה של ימים רבים של עבודה קשה, לילות רבים בלי שינה, וניצוצות שמגיעים בשעות הכי מוזרות – בזמן ריצה, בזמן המקלחת, או בטיול עם הכלב.

החלק המספק ביותר, הוא כשרואים את הכרת התודה של לקוח שפתרת לו בעיה קשה. אלו הרגעים שאתה מבין, שמאחורי המוצרים והפתרונות, נמצאים אנשים עם בעיות אמיתיות, ושאנחנו יכולים לעזור.

מהו הפרויקט שהיית הכי רוצה להיות חלק ממנו עכשיו?

אני עוקב מקרוב אחר ההתפחות הטכנולוגית של המון תחומים ותעשיות. עושים עכשיו דברים מדהימים בדרך לרכבים אוטונומיים, לערים חכמות, להפקה וניצול יעיל של אנרגיה מתכלה, לרפואה מותאמת אישית, למידה עמוקה, נסיעה לחלל, וכו', וכו'. כל כך הרבה פרוייקטים וכל כך מעט זמן...

תן טיפ למי שרוצה להגיע לתפקיד דומה

כדי להיות CTO טוב צריך ראשית להתמקצע כמפתח טוב, אבל לנסות להשאיר את הראש פתוח לטכנולוגיות חדשות ולניסיונות לעשות דברים בצורה שונה וחדשנית. כדי להיות יזם, צריך לא לפחד לנסות, ולזכור שזאת דרך ארוכה, רצופת אתגרים וקשיים, אבל גם רגעים מדהימים של סיפוק ומיצוי הפוטנציאל העצמי.

מה החלק המספק ביותר בתפקיד?

החלק המספק ביותר, הוא כשרואים את הכרת התודה של לקוח שפתרת לו בעיה קשה. אלו הרגעים שאתה מבין, שמאחורי המוצרים והפתרונות, נמצאים אנשים עם בעיות אמיתיות, ושאנחנו יכולים לעזור.

מה העובדים שלך לא יודעים עליך?

כשהצ'קרות שלי חסומות, ואני צריך לשחרר אותם, אני יושב לנגן בגיטרה. מבחוץ זה נראה כמו עוד מישהו שמנגן (לא מאד טוב), אבל בשבילי זה טוב יותר ממדיטציה. אני מסיים את הנגינה נקי לגמרי, ומוכן לכל אתגר ומשימה.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

הלוואי שבעוד 5 שנים אני אהיה ה-CTO של קרמבה סקיוריטי, חברה גדולה ומכובדת בעולם הסייבר סקיוריטי לרכבים. לקרמבה סקיוריטי של עוד 5 שנים יהיו עשרות לקוחות, והמוצרים שלה יהיו מותקנים כבר בעשרות מיליוני רכבים, ובכל רכב חדש שעולה על הכביש.

מה רצית להיות 'כשהיית קטן'?

בתור ילד קטן, תמיד אהבתי לפרק ולהרכיב דברים, ובמיוחד מכשירים אלקטרונים. סבא שלי היה יושב איתי להחליף שפופרות אלקטרוניות בטלויזיות ישנות, וכך היינו יכולים להעביר ימים ולילות. ההחלטה ללמוד הנדסה בטכניון היתה לי מאד טבעית.

שיתוף